Czy muzyka naprawdę pomaga w nauce?

Coraz trudniej jest nam wytrzymać bez muzyki, zwłaszcza jeśli większość czynności wykonujemy przy niej. Wiele osób uważa nawet, że muzyka pomaga im się skoncentrować i lepiej się przy niej pracuje. I o ile jest grupa osób, która faktycznie przy każdej muzyce jest w stanie pracować bardziej efektywnie, to zazwyczaj może ona całkowicie przeszkodzić nam w koncentracji i skupieniu swojej uwagi.

 

Muzyka klasyczna dobrze nam zrobi

Od lat badany jest wpływ muzyki na ludzi i do tej pory wiemy, że to muzyka klasyczna najlepiej wpływa na naszą psychikę i koncentrację. Słuchanie jej po 30 minut dziennie jest w stanie pomóc nam obniżyć poziom stresu i polepszyć swoją koncentrację. Jednocześnie jednak są również osoby, które może ona w trakcie pracy rozpraszać. Składa się na to kilka czynników, a jednym z nich jest zdolność ignorowania bodźców z otoczenia. Tak samo, jak ciężko jest nam się skupić w momencie, w którym przelatuje w pobliżu samolot, tak niektórym osobom jakakolwiek muzyka może przeszkadzać w pracy, bo za mocno skupia się na niej, a nie na wykonywanym zadaniu.

 

Nie każda muzyka pomaga się skupić

A w zasadzie większość gatunków nam tego nie ułatwia. Jeśli do nauki włączymy sobie pop albo disco polo, może się okazać, że jest to dla nas zbyt skoczna muzyka i zupełnie nie jesteśmy w stanie usiedzieć przy niej w jednym miejscu. Są osoby, które skupiają się na tekście piosenki, co zaburza ich koncentrację i nie pozwala czytać czy słuchać czegoś innego. Piosenki o cięższych brzmieniach mogą dodatkowo stymulować nasz organizm i wzbudzać w nas emocje, które z danym typem muzyki kojarzymy, przez co ponownie będzie nam się ciężko skupić na pracy i bardziej będziemy przeżywać muzykę. Często lepiej po prostu pracować w ciszy, niż na siłę słuchać czegoś w tle.

 

Czy praca w ciszy jest lepsza?

Z drugiej strony mamy osoby, które nie są w stanie pracować w miejscu, w którym jest kompletnie cicho. Potrzebują dźwięków dookoła siebie, aby skupić się lepiej. Całkowita cisza może działać na nasz szkodliwe, zwłaszcza jeśli do tej pory pracowaliśmy w zatłoczonym biurze albo na sali lekcyjnej. To jedne z powodów, dla których praca zdalna stała się ciężką do wykonywania dla wielu osób. Ciężko jest nam przestawić się z pewnego, automatycznego już dla naszego organizmu rytmu pracy. Czasami więc puszczenie sobie w tle jakichkolwiek dźwięków może pomóc nam usprawnić pracę albo zaadaptować się do zupełnie nowych dla nas warunków.

Poprzedni post Bitcoin metodą płatności w kasynie online
Następny post Fantastyczna książkowa przygoda