Czy opalanie pomaga schudnąć?

Korzyści z opalania, zawsze z umiarem i z odpowiednią ochroną, są powszechnie znane. Ekspozycja na promienie słoneczne to prosty i naturalny sposób na pozyskanie witaminy D, której organizm potrzebuje do prawidłowego rozwoju. Kilka minut na słońcu ma również przyjemnie relaksujące działanie, które przyczynia się do naszego ogólnego samopoczucia. Ale czy opalanie czyni cię szczuplejszym? Czy opalanie się jest odchudzające, czy nie?

Czy opalanie pomaga schudnąć?

Zanim dowiemy się, czy opalanie jest odchudzające, musimy wyjaśnić, że utrzymanie odpowiedniej wagi zależy od osiągnięcia dobrej równowagi między kaloriami przyjmowanymi a wydatkowanymi kalorycznymi. Nie ma żadnych „cudów”. Ćwiczenia, wraz ze zdrową dietą, to najlepszy sposób na uniknięcie nadwagi i otyłości. Mimo to, inne czynniki mogą sprzyjać utracie wagi, np. wzrost temperatury ciała, jaki niesie ze sobą ekspozycja na słońce.

Większa lub mniejsza ekspozycja na światło słoneczne wpływa na nasz „zegar” biologiczny i godziny snu. W jednym z badań podjęto próbę ustalenia możliwego związku pomiędzy tymi dwiema zmiennymi, światłem słonecznym (intensywnością i czasem ekspozycji) i snem, a przyrostem lub utratą masy ciała u osób dorosłych, otwierając w ten sposób nowe i interesujące kierunki badań.

Istnieje przekonanie, że opalanie przyspiesza metabolizm, a co za tym idzie, mogłoby pomóc w spalaniu tkanki tłuszczowej, jednak nie można tego stwierdzić w sposób uogólniony, ponieważ na proces metaboliczny wpływa kilka czynników. Na przykład ćwiczenie na słońcu (opalanie może zwiększyć wydatek kalorii związany z aktywnością fizyczną) to nie to samo, co bezczynne leżenie w hamaku.

Podsumowując, można powiedzieć, że światło słoneczne jest potężnym czynnikiem kontrolującym nasz rytm biologiczny i że w tym sensie czas i intensywność ekspozycji na promienie słoneczne mogą być interesującym dodatkiem, który należy wziąć pod uwagę, jeśli chodzi o kontrolowanie wagi i zapobieganie chorobom takim jak otyłość.

Jak schudnąć dzięki opalaniu się?

Wspomniane badanie wskazuje na możliwy związek między ekspozycją na słońce a wzrostem lub spadkiem wskaźnika masy ciała. Przeprowadzone badania wskazują, że ten „efekt wyszczuplający” jest bardziej widoczny podczas opalania w pierwszych godzinach dnia, ponieważ to właśnie wtedy możemy otrzymać więcej światła niebieskiego (tego o krótszej długości fali), które najbardziej wpływa na nasz rytm okołodobowy i metabolizm. Oczywiście pamiętaj, że choć słońce może wydawać się niegroźne, koniecznie stosuj filtry przeciwsłoneczne w zależności od rodzaju skóry. Ważne jest również utrzymanie właściwego nawodnienia organizmu poprzez picie odpowiedniej ilości płynów, najlepiej wody.

Źródło: https://bardziej.pl

Poprzedni post Fakty na temat Madagaskaru