Jak powstają fale? Wiatr jako główna siła napędowa fal

Fale. Te miękkie wspaniałe pofałdowania, które nieustannie pojawiają się, aby pokazać swoją siłę na naszych wybrzeżach. Kto nigdy nie był zafascynowany takimi zjawiskami, od ciekawskich po największych surferów. Fale są jak prawowite dzieła sztuki, które oferuje nam natura. Ale czy kiedykolwiek zastanawialiście się, czym są, skąd pochodzą, jak powstają, albo ile jest rodzajów fal?

Co to są fale?

Na początek zdefiniujmy, czym są fale. Fala to odkształcenie powierzchni wody, które powoduje drgania lub falę, która rozchodzi się, najczęściej pod wpływem wiatru i prądów w kierunku kontynentu (inaczej mówimy o falach na pełnym morzu), gdzie powstają i załamują się. Trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów i spadające asteroidy również powodują ruchy zwane tsunami lub falami pływowymi.

Jak widać, ocean nigdy nie jest spokojny. Niezależnie od tego, czy obserwujesz to z plaży, z łodzi, czy z dowolnego miejsca, fale są wyczuwalne na horyzoncie. Aby było jasne, fale są tworzone przez energię przepływającą przez wodę. Jednak to, co można zobaczyć, to nie poruszająca się woda, to w rzeczywistości energia podróżująca przez ocean, która ma potencjał do utrzymania harmonijnego ruchu przez basen oceaniczny.

Jak powstają fale?

Fale powstają głównie dzięki energii wiatru we wnętrzu oceanu lub na wybrzeżu. Mogłoby się wydawać, że fale są konsekwencją prądów oceanicznych, ale nie, głównym czynnikiem napędzającym fale jest energia własna wiatru.

Prosto tłumacząc, wiatr i jego podmuchy powodują tarcie na powierzchni wody, co kończy się tworzeniem małych grzbietów i fal, które na początku są małą porcją energii hydrodynamicznej, która rozpoczęła swoją podróż na środku oceanu, jak siła wiatru kontynuuje obdarowywanie większą energią, fale rozpoczynają swoją podróż do brzegu. Należy pamiętać, że w przypadku silnych fali, lepiej unikać pływania, jeśli jednak woda jest spokojna i chciałbyś nauczyć się pływać, skorzystaj z bezpłatnej nauki pływania np. w Płocku

Fale międzyoceaniczne

Gdy fala jest już uformowana, zaczyna podróżować na wiele kilometrów, w zależności od tego, jak daleko od brzegu jest uformowana, fale będą docierać z większą lub mniejszą siłą.

Fale przybrzeżne

Lokalne, lądowe wiatry również mogą wytwarzać fale, ale są one zazwyczaj dużo bardziej niestabilne. Zjawiska przybrzeżne wzburzają morze i niszczą jakość łamiących się fal.

Wiatr jako główna siła napędowa fal

Oddziaływanie wiatru na powierzchnię oceanu z dala od brzegu może tworzyć jedne z najlepszych fal na świecie. Dodatkowo wiatry lądowe, czyli wiejące z kierunku przybrzeżnego, mogą również powodować, że fale, które docierają do wybrzeża, podnoszą się, zwiększają swój rozmiar i stają się prawdziwymi tubami idyllicznych sesji surfingowych, co z kolei może również powodować, że fale są mniej lub dłuższe.

Poprzedni post Największe kasyna na świecie
Następny post Dlaczego warto podarować dziecku książkę zamiast kolejnej gry komputerowej?