Fakty na temat Madagaskaru

Ten wyspiarski kraj u południowo-wschodnich wybrzeży Afryki na Oceanie Indyjskim znany jest z pięknej przyrody. Posiada również unikalną florę i faunę. Oto kilka ciekawostek o Madagaskarze, które przykują Twoją uwagę.

Jedna z największych wysp

Madagaskar jest czwartą co do wielkości wyspą świata, po Grenlandii, Nowej Gwinei i Borneo, i największą w Afryce. Ma powierzchnię 587 041 kilometrów kwadratowych, z czego ponad 4 800 km to linia brzegowa.

Pochodzenie wyspy

Około 270 milionów lat temu Madagaskar był częścią superkontynentu Gondwana, ale został oddzielony od Afryki w procesie geologicznym tektoniki płyt około 165 milionów lat temu. Następnie, 65 milionów lat temu, oderwał się od subkontynentu indyjskiego. Dziś od kontynentu afrykańskiego oddziela ją Kanał Mozambicki, a od Indii – Morze Arabskie i Ocean Indyjski. Ta izolacja sprawiła, że gatunki zwierząt i roślin rozwinęły się tu nieco „na własną rękę”, a wiele z nich posiada wyjątkowe osobliwości. Była to jedna z ostatnich mas lądowych, które zostały skolonizowane przez ludzi. Uważa się, że pierwsi osadnicy przybyli tu w kajakach z Borneo około 350 roku p.n.e.

Język urzędowy

Jednym z najczęstszych pytań zadawanych przez osoby chcące wyjechać do tego kraju to: jaki jest tam język? Otóż Malagasy to nie tylko język narodowy tego kraju, ale także jego język urzędowy, który jest pochodzenia malajsko-polinezyjskiego. Mówi się również po francusku, zwłaszcza w dużych miastach, ponieważ kraj ten był kolonią francuską aż do końca XX wieku. Chcesz poznać więcej informacji turystycznych o Madagaskarze? Sprawdź ten artykuł: https://www.hotelinfo.pl/madagaskar-wakacje-w-egzotycznym-raju-na-ziemi

Grupy etniczne

Jednym z najbardziej uderzających widoków Madagaskaru jest ogromna mieszanka kultur, tradycji i plemion. Istnieje co najmniej 18 różnych grup etnicznych. Dominującym plemieniem są Merina, którzy mają bardzo szokujący zwyczaj: famadihana. Tradycja ta polega na okresowym odkopywaniu szczątków członka rodziny, zmianie całunu i ponownym pochowaniu go wśród uroczystej atmosfery muzyki i jedzenia.

Ludność

Mieszka tu około 25 milionów ludzi, a około 60% z nich jest w wieku poniżej 25 lat. Średnia długość życia jest bardzo niska i wynosi 66,6 lat, według danych z 2018 roku. Z drugiej strony warto zauważyć, że wyspa ma jeden z najwyższych wskaźników dzietności na świecie: liczba dzieci na kobietę w kraju wynosi 4,5. Wskaźnik ten jednak zmalał, gdyż kilka lat temu średnia wynosiła ponad 5 dzieci na matkę.

 

Poprzedni post Dlaczego warto podarować dziecku książkę zamiast kolejnej gry komputerowej?
Następny post Czy opalanie pomaga schudnąć?